Першочергові кроки Опозиційного блоку по виходу з кризи - відновити мир і підняти економіку

 

Наша програма першочергових кроків по виходу з кризи базується на простих і зрозумілих принципах. Ми виходимо з необхідності:

  • відновлення довіри до інститутів державної влади.
  • відродження економічно сильної держави - принципу, зведеного в ранг національної ідеї. Україна повинна створити свою національну економічну модель, що дозволяє постійно розвиватися з високими (не менше 6-7%) темпами економічного зростання і залишатися конкурентоспроможними на світових ринках, при цьому поступово підвищуючи стандарти життя в країні.
  • посилення акценту на практичній реалізації реформ: швидких перемогах, які будуть помітні і зрозумілі суспільству, постійному відстеженні ефективності впровадження законів, закріпленні чітких критеріїв результативності тих чи інших реформ, недосягнення яких має запускати механізм політичної відповідальності уряду.
  • істотного посилення кадрового забезпечення реформ: на зміну нинішнім фейсбук-активістам і псевдореформаторам повинна прийти команда професіоналів з серйозним досвідом управління на державному рівні і розумінням, як працює реальна економіка.

 

10 першочергових кроків:

I. Зупинити війну і забезпечити мир

Забезпечити повне виконання Мінських угод. Встановити постійний режим припинення вогню. Розпочати внутрішньоукраїнський діалог і примирення. Провести вибори в Донбасі за українським законодавством. Зупинити тотальну призовну кампанію. Сприяти поверненню біженців. Внести зміни до Конституції, які забезпечать возз'єднання територій і відновлення повноцінної роботи органів української влади в Донбасі. Провести прискорену економічну інтеграцію: зняти транспортні, енергетичні, фінансові та соціальні обмеження на роботу з регіонами. Кошти, що вивільнилися після припинення війни, направити на соціальні виплати і відновлення Донбасу.

 

II. Негайно внести зміни до бюджету на 2016 рік, який забезпечить економічний розвиток і соціальну справедливість

За рахунок перегляду недостовірного макропрогнозу, скорочення витрат на війну і держапарат в бюджет можна додатково отримати 98 млрд грн. Опозиційний блок пропонує направити ці кошти на додаткову індексацію соціальних стандартів, збільшення соціальних допомог, витрат на охорону здоров'я і освіту, субвенції місцевим бюджетам на надання житлових субсидій населенню, підтримку регіонального розвитку та стимулювання економічного зростання. За рахунок цих виплат економіка отримає додаткове підживлення зростання через стимулювання внутрішнього споживчого та інвестиційного попиту.

 

III. Скасувати драконівську пенсійну реформу

Скасувати збільшення спеціального стажу (на 5 років) для бюджетників - медиків і вчителів - і страхового стажу для працюючих в особливо шкідливих умовах виробництва. Скасувати 15% -й податок на пенсії працюючих пенсіонерів. Підвищити з 3-х до 10-ти мінімальних зарплат поріг пенсій, після якого стягується 15% ПДФО для всіх пенсіонерів. Утриматися від прийняття нових пенсійних ініціатив в рамках програми МВФ, які погіршують умови виходу на пенсію.

 

IV. Підвищити доступність і якість соціальних послуг (медицина, освіта)

Прийняти єдину стратегію реформи медобслуговування і почати її реалізовувати. Законодавчо затвердити гарантований державою пакет медичної допомоги та забезпечити його реальним фінансуванням. Ввести систему оплати праці медпрацівників в залежності від обсягу і якості роботи. Ввести систему відшкодування державою вартості окремих ліків, виписаних за рецептом. Забезпечити кожну дитину в школі безкоштовними підручниками. Гарантувати кожній дитині місце в дитячому садку. Припинити скорочення бюджетників (перш за все вчителів і лікарів) в рамках меморандуму з МВФ. Знизити ставку ПДВ до 7% на соціально-значимі товари (в тому числі хліб, молоко, крупи).

 

V. Провести податкову реформу: знизити податковий тиск і задати стимули для активізації економіки

Залишити базову ставку ПДФО 15% і прогресивну шкалу, зберегти податкову соціальну пільгу на рівні 100% мінімальних зарплат. Знизити ставку з податку на прибуток підприємств з 18% до 15%. Залишити спрощену систему оподаткування для МСБ без змін на найближчі 3-5 років. Зберегти до 2025 року спецрежим для с/г-товаровиробників з поетапною зміною пропорції розподілу ПДВ між спецрахунками аграріїв і бюджетом. Передбачити вивід з-під оподаткування всього реінвестованого прибутку. Ліквідувати заборгованість з відшкодування ПДВ. Спростити податкове адміністрування. Ліквідувати податкову міліцію. Скоротити час і витрати при проходженні митних процедур.

 

VI. Перейти від тупикової моделі розвитку на основі зовнішнього управління і накопичення держборгу до моделі інвестиційно-привабливої держави, яка постійно розвивається

Наростити інвестиції. Залучити до 2020 р. не менше 40-50 млрд доларів прямих іноземних інвестицій. Забезпечити частку валового накопичення основного капіталу (інвестицій) в ВВП на рівні не менше 25%.

Прийняти нову програму приватизації. Відмовитися від фіскального підходу до приватизації. Ставка на прихід стратегічних інвесторів, які можуть забезпечити завантаження виробничих потужностей, трансфер нових технологій, створити нові робочі місця. Приватизації с/г землі мають передувати прийняття законодавства про ринок земель, завершення формування земельного кадастру, розмежування землі державної і комунальної форми власності, формування системи справедливої оцінки землі, а також введення антимонопольних обмежень в процесі її продажів і концентрації. А саме питання приватизації повинно стати предметом всеукраїнського референдуму.

Відновити експорт. Наростити експорт в ЄС: збільшити квоти на безмитне ввезення в рамках угоди про ЗВТ з ЄС (насамперед, зернові та м'ясо птиці); прискорити адаптацію технічних стандартів і регламентів ЄС; здешевити витрати бізнесу на адаптацію до європейських стандартів. Припинити торгову війну і наростити втрачений експорту в РФ/МС: забезпечити безперебійний транзит вантажів через територію РФ; врегулювати проблемні питання по відмінностям в технічному регулюванні ЄС і МС; домогтися скасування продуктового ембарго і відновлення режиму найбільшого сприяння в рамках ЗВТ з СНД. Створити експортно-кредитне агентство для просування українського експорту на нові ринки збуту.

Перейти до розумної державної галузевої політики розвитку: відновити і реструктуризувати базові галузі промисловості, стимулювати розвиток секторів економіки з високою доданою вартістю та інновацій. Створити мережу регіональних науково-виробничих кластерів (в т. ч. індустріальних парків). Запустити нові фінансові механізми для прискорення зростання, в т. ч. шляхом створення держбанку розвитку і фонду страхування політичних ризиків при залученні прямих іноземних інвестицій.

Провести підтримуючі реформи з поліпшення інвест-клімату: судову реформу, посилення захисту прав власності, провести дерегуляцію (перш за все, підвищити ефективність процедур банкрутства; зменшити вартість і терміни приєднання до енергомереж, отримання дозволів на будівництво; впровадити практику регулярних регуляторних гільйотин на центральному та місцевому рівні), створити єдиний веб-портал адмінпослуг, реалізувати проекти державно-приватного партнерства щодо поліпшення якості інфраструктури.

 

VII. Забезпечити енергобезпеку країни і тепло в українських будинках

Підвищити видобуток природного газу до 30 млрд куб. м на рік, повернутися до рівня видобутку вугілля (80 млн тонн). Знизити тарифи на теплову енергію на 30-40%, виходячи з втрат в мережах і t° у приміщеннях. Мораторій на підвищення тарифів на послуги ЖКГ до повної індексації зарплат, пенсій і соціальних виплат.

Зберегти незмінним діючий порядок надання субсидій. Профінансувати заходи щодо підвищення енергоефективності - давати доступні кредити населенню на підвищення енергоефективності (лічильники, заміна котлів, вікон, утеплення фасадів тощо) під 5% річних, а не 20-25% як це пропонує влада.

 

VIII. Відновити макроекономічну і фінансову стабільність

Знизити держборг до 60% ВВП в довгостроковій перспективі і полегшити його обслуговування. Уже зараз брати нові зовнішні кредити тільки за умови спрямування їх на інвестиції в відновлення економіки, внести зміни в угоду по реструктуризації держборгу (полегшити виплати за деривативами після 2021 р.). Стабілізувати банківську систему: докапіталізувати банки, що залишилися, підвищити ефективність виведення проблемних банків з ринку, прискорити розчистку проблемних активів, спростити злиття банків, підвищити захист прав кредиторів і збереженість депозитів. Забезпечити передбачуваність валютної політики: поступово знімати валютні обмеження, більш ефективно використовувати валютні інтервенції, розвивати інструменти страхування валютних ризиків. Знизити інфляцію: знизити консолідований дефіцит бюджету до рівня нижче 3% ВВП (починаючи з 2017 р.), стабілізувати валютні очікування, посилити антимонопольну політику для запобігання необґрунтованому зростанню цін.

 

IX. Почати реальну боротьбу з корупцією на державному рівні

Почати реальну регулярну перевірку декларацій держслужбовців - порівняння задекларованих доходів і майна з їх витратами і стилем життя. Правила електронного декларування мають виконуватися всіма держчиновниками, незалежно від посади. Забезпечити «швидкі перемоги» в роботі нових антикорупційних органів. Негайно провести об'єктивне розслідування гучних фактів і підозр держчиновників вищої ланки в корупції, надати результати такого розслідування і покарати винних. Запустити прозору систему електронних держзакупівель, економія від якої повинна становити не мізерні 5 млрд грн. в 2016 р., а мінімум 100-150 млрд грн.

 

X. Провести реформу місцевого самоврядування і децентралізації

Внести зміни до Конституції, закріпивши право місцевих рад на формування виконавчих органів влади на місцях. Всі основні сфери життєдіяльності територіальних громад повинні знаходитися в сфері відповідальності органів місцевого самоврядування. Закріпити в Конституції право місцевих громад на проведення дорадчих референдумів і плебісцитів. Для посилення фіскальної децентралізації: прийняти оновлені стандарти надання соціальних послуг та на цій основі переглянути систему міжбюджетних трансфертів; закріпити за місцевими бюджетами надійні джерела доходів (ПДФО - повністю; 50% від податку на прибуток), власні доходи місцевих бюджетів (тобто без урахування трансфертів) повинні складати мінімум третину від зведеного.